Tedni nosečnosti:
8. teden nosečnosti: otrok je povezan z vašim krvnim obtokom
V 8. tednu se bližate koncu drugega meseca nosečnosti in ste še vedno v prvem trimesečju.
Velikost otroka v 8. tednu nosečnosti
Zarodek je dolg približno 1,5–1,6 cm in je velik približno kot robida (izbokline, iz katerih se bodo oblikovali prsti na rokah in nogah, so celo nekoliko podobne mešičkom robide). Še vedno lahko rečemo, da je otrok po videzu nekako podoben gumijastemu bonbonu v obliki medvedka – tudi pri njemu so roke in noge samo izbokline. Tedenski ultrazvok bi pokazal, da otrok vztrajno raste in čeprav je še veliko prezgodaj za tehtanje, zdravniki ocenjujejo, da povprečen otrok na tej stopnji tehta okoli 0,25 grama.
Razvoj otroka
V 8. tednu nosečnosti vaš otrok prvič dvigne glavico in se raztegne. Njegovi udi se še naprej razvijajo, roke, noge, prsti na rokah in nogah pa počasi dobivajo obliko. Med posameznimi prsti na rokah in nogah je malce kože, ki izgleda kot plavalna kožica. Ta bo kmalu izginila in otrok bo lahko premikal posamezne prste.
Nad očmi je vidna majhna kožna guba, ki bo kasneje sestavljala otrokovo veko, čeprav bo trajalo še kar nekaj časa, preden bodo njegove oči dobile končno obliko in funkcijo.
Na ultrazvoku je že viden zametek otrokovih možganov, ki so zdaj, ko glava v pričakovanju rojstva začne dobivati obliko, videti kot skupek mehurčkov.
Želodec in ledvice sta prva dva notranja organa, ki se začneta oblikovati, od vseh organov namreč potrebujeta največ časa za razvoj svoje anatomske strukture in fiziološke funkcije. V naslednjih nekaj tednih bodo sledili vsi preostali vitalni organi.
Od 8. tedna naprej se vaš otrok počasi razvija iz zarodka v plod.
Otrokovo majceno srce bije dvakrat hitreje kot srce odraslega človeka in nenehno črpa kri, bogato s kisikom, po telesu in tako pomaga pri razvoju organov. Kisik je ključnega pomena za razvoj otroka in ga je treba vedno dovajati v zadostnih količinah – za to pa je zadolžena posteljica.
Kako se v 8. tednu nosečnosti počuti bodoča mamica
Morda ste že opazili, da se tipični simptomi nosečnosti postopoma umirjajo, saj se telo čedalje bolj navaja na nihanje ravni hormonov. Do konca tretjega meseca nosečnosti bi morali slabost, bruhanje in občutek, kot da vas nekaj vleče v trebuhu, izginiti. Dojke bodo v pripravah na hranjenje otroka po rojstvu sicer še vedno postajale čedalje večje, vendar se bosta bolečina in preobčutljivost bradavic za zdaj omilila.
Še naprej dobro skrbite zase in s tem za svojega otroka, ter se izogibajte vsem nepotrebnim tveganjem. Previdni bodite pri uživanju stimulantov, kot so kava in druge pijače, ki vsebujejo kofein (recimo mnoge gazirane pijače), popolnoma pa se odpovejte alkoholu in nikotinu, da ne bi škodovali zdravju otroka.
Pogosti znaki in simptomi
Čustveni vzponi in padci
Trebušček zaenkrat še ni viden, zato prijatelji in znanci še ne slutijo, da ste noseči. Le bližnji družinski člani ali prijatelji morda opazilo spremembe v vašem čustvenem razpoloženju, ko se spopadate z vrtiljakom nosečniških čustev: v enem trenutku ste presrečni, že čez par minut pa blizu solz. Vsekakor bodo prišli trenutki, ko vam bo šlo na jok, čustva pa je težko kontrolirati in jih skrivati pred ljudmi okoli sebe ne glede na to, ali gre za sodelavce ali prijatelje. Ta vrtiljak čustev vas bo morda spomnil na puberteto, še eno življenjsko obdobje, ko so hormonske spremembe povzročile najrazličnejša čustva in občutke.
Vprašanja, ki jih lahko zastavite svojemu ginekologu ali babici
Folna kislina, vitamin B in jod
Redno uživajte svežo hrano, ki vsebuje veliko folne kisline, poskrbite pa tudi za dovoljšen vnos vitamina B s pomočjo prehrane in po potrebi s prehranskimi dopolnili. Za ustrezen razvoj ščitnice vašega otroka med nosečnostjo potrebujete tudi več joda.
Pri izbranem ginekologu se pozanimajte glede primernih dopolnil, s katerimi boste dobili potrebno količino folno kisline, vitamina B in joda.
Po porodu sicer ne boste več potrebovali tako veliko količino folne kisline kot med nosečnostjo, v primeru dojenja pa vendar še vedno več kot druge odrasle ženske.
Preprečevanje poškodb zobne sklenine
Če ste v zadnjih tednih pogosto bruhali, je priporočljiv pregled pri zobozdravniku. Agresivna želodčna kislina gre pri bruhanju skozi ustno votlino in oblije tudi zobe, kar lahko povzroči dolgoročne poškodbe zob in sklenine (tudi če si po bruhanju izperete usta in umijete zobe).
Zobozdravnik bo presodil, ali je zobna sklenina že poškodovana, in vam razložil, kaj vse lahko storite za zaščito svojih zob.