Skip to main content
od 12. meseca dalje

BIO Špageti z lečo po bolonjsko

HiPP več kot ekološko

HiPP Organic pečat zagotavlja najvišjo kakovost in jamči, da presegamo zakonske zahteve za ekološko pridelavo.

Brez GSO – gensko spremenjenih organizmov (v skladu z Uredbo o ekološki pridelavi)

Omega-3 – pomembno za možganske in živčne celice

100% rastlinsko
BIO špageti v paradižnikovi omaki z lečo in grahovimi beljakovinami
brez dodanega natrija ali soli - vsebnost soli zaradi natrija, ki se naravno nahaja v sestavinah
brez GSO (v skladu z Uredbo o ekološki pridelavi

vsebuje 250g
priporočen čas hranjenja opoldan
glavna sestavina korenček, leča, čebula, grah, špinača, pšenica
nadaljnje informacije Poglej deklaracijo za več informacij (PDF)

Št. Izdelka: DA62502

Od kod prihajajo surovine za naše izdelke?

Spoznajte izvor HiPP-ovih sestavin zdaj

Veselimo se pridobiti vaše mnenje!

BIO Špageti z lečo po bolonjsko

Uporabite le toliko hrane, kolikor pričakujete, da jo bo otrok pojedel in jo enostavno segrejte v posodici, ki ste jo postavili v vročo vodo (v t.i. vodni kopeli) ali pa jo pogrejte v mikrovalovni pečici. Pri segrevanju v vodi, vodo najprej zavrite, jo odstavite z ognja in pustite, da se ohladi. Pri uporabi vodne kopeli se prepričajte, da temperatura vode ne preseže 70 °C, ker se pri tej temperaturi ovitek lahko odlepi in vam kozarček zato spolzi iz rok. V vodo potopite približno polovico kozarčka in vsebino med segrevanjem mešajte. Za pripravo v mikrovalovni pečici odstranite pokrovček in odprtino pokrijte s porcelanastim krožničkom. Kozarček segrevajte na 360 vatov približno 60 sekund (odvisno od pečice). Ko je hrana segreta, jo dobro premešajte s plastično žličko in pred serviranjem preverite temperaturo. Ostankov hrane ne pogrevajte in otroka ne hranite z njimi. 

Več nasvetov o kozarčkih z otroško hrano 

Iz higienskih razlogov priporočamo, da otroka s hrano v kozarčkih nahranite takoj po segrevanju. Segrete hrane iz kozarčka ne hranite in je ne segrevajte ponovno. V ponovno segretih kozarčkih se lahko namreč zelo hitro namnožijo bakterije, zaradi česar se izdelek v kratkem času pokvari. Tako želimo preprečiti, da bi otroka po nesreči nahranili s takšnim pokvarjenim izdelkom. Zato priporočamo, da želeno količino hrane prestavite v ločeno posodo in jo segrejete, preostanek hrane v kozarčku pa shranite v hladilniku do naslednjega dne oziroma toliko časa, kot je navedeno na embalaži. 

Obroke v kozarčkih, namenjene otrokom od 12. meseca starosti naprej, ki se postopoma navajajo na prilagojeno družinsko prehrano, začinimo tudi s ščepcem soli in tako damo piko na i njihovemu okusu. Količina soli, dodana tem izdelkom, pa je tako majhna, da jih dejansko lahko označimo kot izdelke z »nizko vsebnostjo natrija/soli«. Že ta majhna količina zadostuje, da zaokrožimo okus obrokov v kozarčkih. V skladu s priporočili strokovnjakov za dodajanje soli uporabljamo izključno jodirano kuhinjsko sol. HiPPovi obroki v kozarčkih tako prispevajo tudi k priporočeni količini zaužitega joda. Odvisno od posameznih jedi in starosti otrok pa nekateri recepti vsebujejo tudi nekaj zelišč in začimb. Vrsta in količina dodanih začimb sta seveda prilagojeni otrokom posameznih starosti, s čimer zagotovimo, da otroci izdelke dobro prenašajo.

Meso je najboljši vir železa, saj meso zagotavlja takšno vrsto železa, ki ga lahko otrokovo telo še posebej dobro izkoristi. Dojenčki potrebujejo železo za tvorbo krvi in prenos kisika po krvi, kar zagotavlja, da so vsi organi – vključno z možgani – optimalno preskrbljeni z njim. V prvih mesecih življenja lahko otroci še vedno črpajo zaloge železa, ki so si jih nabrali v maternici. Od 4. do 6. meseca naprej pa so odvisni od železa, ki ga absorbirajo iz zaužite hrane. 

Za več informacij kliknite tu.

Priporočljiva je uporaba plastičnih žličk, ki so mehkejše in ne morejo poškodovati kozarčka. Poleg tega naj bo žlička ozka in ravna, da se lepo prilega otrokovim ustom. Prvič hranjenje po žlički poskusite na dan, ko je vaš dojenček miren in sproščen. Pomembno je tudi, da ne čakate tako dolgo, da je otrok že zelo lačen, saj takrat ne bo več ravno pri volji za eksperimentiranje. Hranjenje z žličko je za dojenčke nekaj novega in se je treba v njem uriti, zato bo na začetku verjetno potrebne malce potrpežljivosti. Za prve poskuse priporočamo fino pasirano zelenjavo blagega okusa. 

Več informacij najdete na tem linku.

Nekateri otroci imajo sprva težave pri navajanju na hrano v koščkih. Kljub temu pa je za otrokov zdrav razvoj, prehrano in zobe pomembno, da se nauči žvečiti v starosti od 8 do 9 mesecev. Svetujemo vam sledeče: pričnite tako, da polovico HiPPovega obroka v kozarčku, ki vsebuje hrano v koščkih in je namenjen za uživanje po dopolnjenem 6. ali 8. mesecu starosti, zmešate s polovico HiPPovega kozarčka s fino pasirano zelenjavo. Postopoma zmanjšajte količino pasirane zelenjave, dokler je popolnoma ne opustite. Druga možnost je, da koščke najprej pretlačite z vilicami. 

Več informacij o navajanju na hrano v koščkih.

Za zaprtost gre takrat, ko je blato vašega dojenčka trdo, ko dojenček iztreblja le enkrat tedensko, ko to zanj predstavlja napor in ima zaradi tega bolečine. Dokler se vaš dojenček ne muči ali celo joka, ni razloga za zaskrbljenost. Ponudite mu lahko malo dodatne vode ali čaja, pomaga pa lahko tudi, če mu ob kosilu daste par žlic pasiranega sadja za sladico, izkušnje namreč kažejo, da lahko to omehča blato. Prebavo lahko spodbudi tudi malo telovadbe ali nežna masaža. Otroku dajte dovolj priložnosti, da bo malo brcal z nogami, saj to sprošča mišice in spodbuja prebavo. Če blata ni mogoče uravnati s pravilno prehrano in masažami, priporočamo, da se posvetujete s pediatrom. 

Več informacij o prebavi dojenčkov.

HiPPovo eko korenje za dobro rast potrebuje zmerno podnebje. Še posebej dobro uspeva v zdravih tleh, ki so brez kamenja in niso preveč peščena. V Srednji Evropi, zlasti v Nemčiji, Avstriji, Nizozemski, Madžarski, Češki republiki in Poljski, smo našli idealne pogoje za gojenje korenja za naše izdelke. 

HiPPova eko čebula še posebej dobro uspeva v tleh, ki so bogata s humusom in hranili ter imajo tudi visoko sposobnost zadrževanja vode. V glavnem rastnem obdobju potrebuje veliko svetlobe, za rast pa ji ustreza toplo poletno vreme in mesta, ki so izpostavljena vetru. HiPPova eko čebula izvira iz Nemčije, Poljske in Turčije. Za obilen pridelek potrebuje zadostno količino vode, zlasti v zadnji tretjini obdobja zorenja. Spravilo se začne takoj, ko se poležejo zeleni listi dveh tretjin čebule. 

HiPPov eko grah ima najraje peščena ilovnata tla z visoko sposobnost zadrževanja vode, pa tudi zmerno podnebje s temperaturami med 15 in 20 stopinjami Celzija. Zato ga naši ekološki kmetovalci pridelujejo v Nemčiji, na Nizozemskem in v Avstriji. Idealen čas za spravilo eko graha je odvisen od grahove čvrstosti, ki jo kmetovalci pogosto preverjajo. Ko zrna graha dosežejo želeno čvrstost, jih poberejo v nekaj urah. Ker ima sveže pobran grah omejeno življenjsko dobo, ga takoj zatem prepeljemo do predelovalnega obrata, do katerega je največ 30 km. Na ta način zagotovimo visoko kakovost in svežino. 

HiPPove eko buče še posebej dobro uspevajo v srednjeevropskem poletnem podnebju. Med obdobjem njihove rasti in zorenja je toplo, brez zelo mrzlih noči, pa tudi padavin je dovolj. Ker so za uspešno rast potrebna zdrava tla, HiPP svoje eko buče goji na Madžarskem in Poljskem, ter v Španiji in Nemčiji, vsa tla pa redno preverjamo glede kakovosti. 

HiPPov eko paradižnik še posebej dobro uspeva v tipičnem mediteranskem podnebju z vročimi in suhimi poletji ter milimi in deževnimi zimami. Edino v takšnem okolju dobi svoj intenziven okus, zato ga za svoje potrebe gojimo v običajnih državah pridelovalkah, kot sta Italija in Španija. Zaradi suhega podnebja v teh državah paradižnik gojijo na odprtih poljih, kar je dodaten izziv za ekološko kmetovanje, saj je paradižnik tako še bolj dovzeten za bolezni in škodljivce. 

HiPPove eko bučke so tipična poletna zelenjava, saj imajo rade toploto. Uspevajo v lahkih do srednje težkih tleh na skoraj vseh koncih Evrope. HiPPove eko bučke rastejo na Poljskem in Madžarskem, ter v Turčiji. V obdobju nekaj tednov jih lahko nabiramo vsak dan, saj zelo hitro zrastejo. Optimalno velikost dosežejo, ko je njihov premer od 5 do 8 centimetrov. 

Kozarčki za večkratno uporabo so z ekološkega vidika smiselni le, če jih je mogoče ponovno uporabiti vsaj petkrat. To pomeni, da bi jih bilo v proizvodni obrat za namen ponovnega polnjenja treba vrniti vsaj petkrat. Ker pa so kozarčki za otroško hrano podvrženi močnim mehanskim obremenitvam (pri transportu, skladiščenju, čiščenju itd.), je tako visoka cirkulacija malo verjetna. Ker je pričakovati nižjo cirkulacijo, se ekološka prednost sistema embalaže za večkratno uporabo zmanjšuje. S tega vidika je recikliranje kozarčkov kot steklene surovine veliko boljše za okolje in zato je več kot polovica HiPPovih kozarčkov narejenih iz recikliranega stekla. Kljub temu pa si še naprej prizadevamo za okoljsko optimizacijo obstoječega sistema embalaže za enkratno uporabo. Z leti se je teža naših kozarčkov zmanjšala, v nekaterih primerih tudi do 20 %, kar pripomore tudi k zmanjšanju njihovega vpliva na okolje. 

Malčki imajo posebne prehranske potrebe. Potrebujejo več hranil in še ne prenašajo vsega, kar jedo odrasli ljudje ali starejši otroci. Izdelki za malčke vsebujejo posebne hranljive sestavine, nekateri pa so obogateni tudi z dodatnimi hranili. Poleg tega so malčki v obdobju rasti in so zato bolj občutljivi na škodljive snovi. Hrana za malčke, ki je namenjena za prehranjevanje otrok do 3. leta starosti, mora izpolnjevati zelo stroge omejitve glede škodljivih snovi in ostankov. 

Otroci se razvijajo v svojem tempu in potrebujejo veliko časa za urjenje novih stvari. Otroku enostavno vedno znova ponudite majhne koščke hrane. Nekateri otroci pa raje sami odtrgajo ali odgriznejo majhen košček hrane z večjega. Poskusite na primer z banano ali mehkim kruhom – morda bo vaš otrok rad grizljal kaj od tega. HiPPovi Junior meniji so odlična izbira in vaš otrok se lahko ob njih uri v žvečenju, saj vsebujejo majhne koščke hrane. 

Več informacij o dobrih prehranjevalnih navadah

Najbolje, da to storite korak za korakom: vse je odvisno od otrokovega razvoja, saj bo moral za večino družinskih obrokov znati dobro žvečiti. Za začetek mu lahko tri dni na teden za zajtrk ali večerjo ponudite kruh iz fino mlete polnozrnate moke skupaj s HiPP Junior mlekom, ostale dni pa ga hranite z gosto hrano. Začnete lahko torej tako, da otroku ob vsakem obroku ponudite košček trdne hrane, nato pa postopoma povečate količino in pogostost uživanja. V času kosila lahko otrokove redne obroke začnete dopolnjevati tudi s hrano, ki jo uživajo ostali člani družine. Tako bo otrok postopoma in v svojem tempu prešel na družinsko hrano.

Več informacij o prehodu na prilagojeno družinsko prehrano.

Glede na dosedanje izkušnje je za malčke idealnih 5 obrokov na dan: 3 glavni obroki (zajtrk, kosilo in večerja) ter manjša malica dopoldan in popoldan.

Več nasvetov o prehranjevanju malčkov.

Vsak otrok je drugačen – apetit in prehranske preference se lahko od otroka do otroka razlikujejo. Pa tudi en in isti otrok je lahko kakšen dan precej bolj lačen kot druge dni ali pa mu je določena hrana danes všeč, kakšen drug dan pa mu nikakor ni po volji. Če zaužito hrano pogledate v daljšem časovnem obdobju, pa boste videli, da otroci dobijo vsa potrebna hranila. Če se želite prepričati, da to velja tudi za vašega otroka, si enostavno odgovorite na sledeče vprašanje: Ali je otrok videti zdrav in ali je njegova rast (teža in višina) v mejah normale? Če je temu tako, je preskrbljen z vsem potrebnim. Če pa ste v dvomih, je najbolje, da se glede otrokovega razvoja posvetujete s pediatrom. 

Kaj morate vedeti o prehrani vašega malčka.

Malčki naj bi ob vsakem obroku iz skodelice oziroma lončka popili približno 150-200 ml, skupno pa približno 1 liter na dan. Nekateri otroci nimajo težav s pitjem takšne količine, drugi pa stežka popijejo že polovico tega. Kar se tiče pitja in popite količine, se otroci med sabo zelo razlikujejo in težko je priporočiti potrebno količino. Žeja je odvisna tudi od tega, koliko se otrok giblje ali kaj poje, pa tudi od zunanjih dejavnikov, kot sta sobna temperatura in letni čas. Tudi mlečna formula se prišteje k celotni količini zaužite tekočine, kar pomeni, da otrok pije toliko manj drugih pijač. 

Več na to temo si lahko preberete v našem Vodniku o uživanju pijač za malčke

Malčkom lahko ponudimo zmerne količine sladkarij (1-2 obroka na dan) – na primer malce sladkega namaza na kruhu. Ena porcija sladkarij ustreza približno velikosti otroške roke. Pomembno je, imamo normalen odnos do sladkarij, ki naj se ga navadi tudi otrok, hkrati pa ne smemo dovoliti, da bi otrok pretiraval s sladkarijami, saj njihovo prepogosto uživanje škoduje zobkom.

Hrana – koliko in kaj?

Ko malčki že malo zrastejo, pogosto nenadoma postanejo zelo izbirčni. Otroku kljub temu še naprej ponujate široko paleto živil – tudi tistih, ki jih je že zavrnil – in še naprej skrbite za prijetno vzdušje ob prehranjevanju. Če pred otroka postavimo zdravo raznoliko hrano, mu to da priložnost, da sam poskusi različna živila in se jih navadi oziroma mu postanejo všeč. Včasih pomaga to, da nepoznano hrano ali takšno, ki otroku kdaj prej ni bila všeč, zmešamo s kakšno, ki mu prija in ga tako nežno seznanimo z novim okusom. Novo vrsto zelenjave lahko na primer zmešate z eno od otrokovih najljubših vrst zelenjave, kot je recimo korenje. In kar je najpomembnejše: otroku bodite za vzor in cela družino naj se prehranjuje raznoliko in zdravo. 

Za več informacij kliknite tu.

Naša ekipa vam je na voljo za vaša vprašanja.

Na kontaktni obrazec

Naslednji izdelki v tej skupini