Zdrob
HiPP več kot ekološko
HiPP Organic pečat zagotavlja najvišjo kakovost in jamči, da presegamo zakonske zahteve za ekološko pridelavo.
Brez GSO – gensko spremenjenih organizmov (v skladu z Uredbo o ekološki pridelavi)
- brez dodanih sladkorjev (vsebuje naravno prisotne sladkorje)
- z mlečnim pripravkom prilagojenim potrebam otrok
- brez gostil
- vsebuje gluten
- vir kalcija - za ohranjanje zdravih kosti
- vitamini A, D, B5
vsebuje | 190g |
---|---|
priporočen čas hranjenja | zvečer, med obroki |
glavna sestavina | riž, oves, pšenica, žita |
nadaljnje informacije | Poglej deklaracijo za več informacij (PDF) |
Št. Izdelka: HR5515
V prihodnjih tednih in mesecih boste pri prehrani vašega malčka postopoma prešli od formule/materinega mleka na obroke goste hrane. Običajno je prvi obrok mlečne hrane, ki ga nadomestimo, obrok v času kosila, sledi mu večerni obrok in nazadnje še popoldanski obrok. Zjutraj dojenčke običajno še naprej hranimo z materinim mlekom ali formulo.
Pri HiPPu smo poskrbeli za to, da je uvajanje goste hrane še posebej enostavno. Za prve žličke goste hrane lahko izbirate med več različicami zelenjavnih kašic, narejenih iz ene same vrste zelenjave, zaradi česar so še posebej prijazne do otroških trebuščkov. Na voljo so v majhnih kozarčkih teže 125 g.
Prehranski strokovnjaki uvajanje goste hrane priporočajo, ko je otrok star od 4 do 6 mesecev. To velja tudi za otroke, pri katerih obstaja tveganje za razvoj alergij. Odlašanje z gosto hrano nima nikakršnih prednosti. Če pa ste v dvomih, je najbolje, da se glede razvoja svojega otroka posvetujete s pediatrom. Odgovori na sledeča vprašanja vam bodo pomagali pri odločitvi, kdaj je pravi čas.
- Vaš otrok že sam lahko drži glavico pokonci.
- Z nekaj opore lahko otrok sedi sam.
- Vaš otrok že kaže zanimanje za nove oblike hrane (t.j. gosto hrano) in lahko je po žlički?
Navajanje vašega malčka na gosto hrano mora biti čim lažje. Priljubljena izbira za prve žličke goste hrane so izdelki iz ponudbe HiPPove bio zelenjave v kozarčkih, na primer HiPP Prvi korenček, HiPP Prvi brokoli in HiPP Prva bučka.
Pri prvem poskusu hranjenja otroka z gosto hrano začnite s približno 3-4 žličkami čiste pasirane zelenjave pred običajnim opoldanskim hranjenjem z mlekom. To količino lahko povečate vsak dan, odvisno od tega, kako dobro se vaš malček navaja na prehranjevanje po žlički, kako mu je všeč nov okus in kako dobro prenaša zelenjavo na splošno. To pomeni, da se vsak otrok na prehranjevanje z gosto hrano navaja v svojem tempu.
Po obroku goste hrane dojenčku še vedno dajte tudi formulo ali materino mleko, dokler ni sit.
Pred pripravo morate najprej zavreti nekaj sveže pitne vode, nato pa pustite, da se voda ohladi na približno 50° C. V posodo nasujte ustrezno količino kašice (upoštevajte navodila za pripravo na embalaži), nato pa dodajte potrebno količino vode (v skladu z navodili) in vse skupaj dobro premešajte. Pustite, da se mešanica zgosti in doseže želeno konsistenco.
Uporabite le toliko hrane, kolikor pričakujete, da jo bo otrok pojedel in jo enostavno segrejte v posodici, ki ste jo postavili v vročo vodo (v t.i. vodni kopeli) ali pa jo pogrejte v mikrovalovni pečici. Pri segrevanju v vodi, vodo najprej zavrite, jo odstavite z ognja in pustite, da se ohladi. Pri uporabi vodne kopeli se prepričajte, da temperatura vode ne preseže 70 °C, ker se pri tej temperaturi ovitek lahko odlepi in vam kozarček zato spolzi iz rok. V vodo potopite približno polovico kozarčka in vsebino med segrevanjem mešajte. Za pripravo v mikrovalovni pečici odstranite pokrovček in odprtino pokrijte s porcelanastim krožničkom. Kozarček segrevajte na 360 vatov približno 60 sekund (odvisno od pečice). Ko je hrana segreta, jo dobro premešajte s plastično žličko in pred serviranjem preverite temperaturo. Ostankov hrane ne pogrevajte in otroka ne hranite z njimi.
Iz higienskih razlogov priporočamo, da otroka s hrano v kozarčkih nahranite takoj po segrevanju. Segrete hrane iz kozarčka ne hranite in je ne segrevajte ponovno. V ponovno segretih kozarčkih se lahko namreč zelo hitro namnožijo bakterije, zaradi česar se izdelek v kratkem času pokvari. Tako želimo preprečiti, da bi otroka po nesreči nahranili s takšnim pokvarjenim izdelkom. Zato priporočamo, da želeno količino hrane prestavite v ločeno posodo in jo segrejete, preostanek hrane v kozarčku pa shranite v hladilniku do naslednjega dne oziroma toliko časa, kot je navedeno na embalaži.
Kadar na HiPPovih izdelkih zasledite prehransko trditev »brez dodanih sladkorjev«, to pomeni, da izdelkom niso dodani kristalni sladkor, fruktoza ali sirup. Vsi sladkorji, ki jih vsebujejo izdelki, izvirajo iz naravnih surovin, ki so predelane v izdelkih.
Kadar na HiPPovih izdelkih zasledite prehransko trditev »brez dodanih sladkorjev«, to pomeni, da izdelkom niso dodani kristalni sladkor, fruktoza ali sirup. Vsi sladkorji, ki jih vsebujejo izdelki, izvirajo iz naravnih surovin, ki so predelane v izdelkih.
Ko ste pri svojem malčku mlečno hrano za kosilo v celoti zamenjali z obrokom goste hrane, priporočamo, da večerno materino mleko ali formulo zamenjate s porcijo HiPPove gotove mlečne kašice za lahko noč. Razlog za to, da naj bi z uvajanjem takšne kašice počakali, dokler otrok ni navajen pojesti obroka iz kozarčka v času kosila, je to, da ga imajo mnogi otroci raje kot obilno kosilo in so zato po tem, ko so enkrat že okusili nov obrok pred spanjem, manj navdušeni nad zelenjavo ali obrokom iz kozarčka za kosilo. Za marsikaterega otroka je prehod od materinega mleka ali formule na trpek okus zelenjave velik korak in lahko tako potrebuje nekaj časa, da se nanj navadi. Zato počakajte, da se je otrok v celoti navadil na obilne opoldanske obroke, preden zvečer uvedete HiPPovo gotovo mlečno kašico za lahko noč.
Priporočljiva je uporaba plastičnih žličk, ki so mehkejše in ne morejo poškodovati kozarčka. Poleg tega naj bo žlička ozka in ravna, da se lepo prilega otrokovim ustom. Prvič hranjenje po žlički poskusite na dan, ko je vaš dojenček miren in sproščen. Pomembno je tudi, da ne čakate tako dolgo, da je otrok že zelo lačen, saj takrat ne bo več ravno pri volji za eksperimentiranje. Hranjenje z žličko je za dojenčke nekaj novega in se je treba v njem uriti, zato bo na začetku verjetno potrebne malce potrpežljivosti. Za prve poskuse priporočamo fino pasirano zelenjavo blagega okusa.
Pšenica je zelo razširjena, ker uspeva tako v suhih predelih na jugu in jugovzhodu kot tudi v bolj vlažnih in hladnejših predelih na severovzhodu. Če je prevroče ali premrzlo pa trpita tako pridelek kot kakovost, zato HiPPovo eko pšenico gojimo v Nemčiji, Italiji, Avstriji, na Slovaškem in Madžarskem, ter v Litvi in Romuniji. Po žetvi pridelovalci pšenico očistijo, posušijo in shranijo v državi izvora.
Kozarčki za večkratno uporabo so z ekološkega vidika smiselni le, če jih je mogoče ponovno uporabiti vsaj petkrat. To pomeni, da bi jih bilo v proizvodni obrat za namen ponovnega polnjenja treba vrniti vsaj petkrat. Ker pa so kozarčki za otroško hrano podvrženi močnim mehanskim obremenitvam (pri transportu, skladiščenju, čiščenju itd.), je tako visoka cirkulacija malo verjetna. Ker je pričakovati nižjo cirkulacijo, se ekološka prednost sistema embalaže za večkratno uporabo zmanjšuje. S tega vidika je recikliranje kozarčkov kot steklene surovine veliko boljše za okolje in zato je več kot polovica HiPPovih kozarčkov narejenih iz recikliranega stekla. Kljub temu pa si še naprej prizadevamo za okoljsko optimizacijo obstoječega sistema embalaže za enkratno uporabo. Z leti se je teža naših kozarčkov zmanjšala, v nekaterih primerih tudi do 20 %, kar pripomore tudi k zmanjšanju njihovega vpliva na okolje.
HiPP od leta 2011 proizvaja podnebno nevtralno.
Z uporabo obnovljivih virov energije se izognemo velikemu delu emisij, ki nastanejo v proizvodnem procesu. Neizogibne emisije v celoti izravnamo. HiPP je šel zdaj še korak dlje in na trg lansiral prve podnebno pozitivne izdelke. Pri tem vključujemo celotno vrednostno verigo: od polja do maloprodajnega skladišča, kjer vse zmanjšujemo čim več izpustov toplogrednih plinov.
S podnebno pozitivnimi izdelki HiPP več kot nadomesti preostale emisije: tvorimo humus, spodbujamo projekte kompostiranja in podpiramo ekološko kmetijstvo po vsem svetu. Na ta način pomembno prispevamo k varovanju podnebja – v duhu »Kjer se ekološko konča, gre HiPP še naprej«!
Do leta 2025 bo celotno podjetje HiPP podnebno pozitivno.
Malčki imajo posebne prehranske potrebe. Potrebujejo več hranil in še ne prenašajo vsega, kar jedo odrasli ljudje ali starejši otroci. Izdelki za malčke vsebujejo posebne hranljive sestavine, nekateri pa so obogateni tudi z dodatnimi hranili. Poleg tega so malčki v obdobju rasti in so zato bolj občutljivi na škodljive snovi. Hrana za malčke, ki je namenjena za prehranjevanje otrok do 3. leta starosti, mora izpolnjevati zelo stroge omejitve glede škodljivih snovi in ostankov.
Glede na dosedanje izkušnje je za malčke idealnih 5 obrokov na dan: 3 glavni obroki (zajtrk, kosilo in večerja) ter manjša malica dopoldan in popoldan.
Več nasvetov o prehranjevanju malčkov.
Malčkom lahko ponudimo zmerne količine sladkarij (1-2 obroka na dan) – na primer malce sladkega namaza na kruhu. Ena porcija sladkarij ustreza približno velikosti otroške roke. Pomembno je, imamo normalen odnos do sladkarij, ki naj se ga navadi tudi otrok, hkrati pa ne smemo dovoliti, da bi otrok pretiraval s sladkarijami, saj njihovo prepogosto uživanje škoduje zobkom.
Hrana – koliko in kaj?
Ko malčki že malo zrastejo, pogosto nenadoma postanejo zelo izbirčni. Otroku kljub temu še naprej ponujate široko paleto živil – tudi tistih, ki jih je že zavrnil – in še naprej skrbite za prijetno vzdušje ob prehranjevanju. Če pred otroka postavimo zdravo raznoliko hrano, mu to da priložnost, da sam poskusi različna živila in se jih navadi oziroma mu postanejo všeč. Včasih pomaga to, da nepoznano hrano ali takšno, ki otroku kdaj prej ni bila všeč, zmešamo s kakšno, ki mu prija in ga tako nežno seznanimo z novim okusom. Novo vrsto zelenjave lahko na primer zmešate z eno od otrokovih najljubših vrst zelenjave, kot je recimo korenje. In kar je najpomembnejše: otroku bodite za vzor in cela družino naj se prehranjuje raznoliko in zdravo.
Za več informacij kliknite tu.